Piękny funkcjonalny dekor budynków 2 czerwca, 2015

Word Press

Zdecydowana większość architektury dwudziestego wieku miała to do siebie, że budynki miały być przede wszystkim funkcjonalne, podczas gdy ozdoby i szeroko pojęty dekor schodziły niejako na drugi plan. Obecnie jednak zaobserwować możemy powrót do dbałości o wygląd domów czy kamienic ? widać go nie tylko w przypadku renowacji istniejących już, zabytkowych budynków, ale również jeśli chodzi o budowę nowych domów. Nikogo jednak taki stan rzeczy dziwić nie powinien ? dobra architektura łączy przecież względy estetyczne z funkcjonalnymi, a dekor jest równie ważny, co wygoda w użytkowaniu i wytrzymałość budynku. Poza tym, dzisiejsza sztukateria jest łatwo dostępna i tania, co sprawia, że może się ona pojawić nawet w przypadku mocno budżetowych realizacji, ozdabiając ściany każdego budynku.

Sztukateria ? nie tylko dekor

Patrząc na liczne, bogato zdobione budynki sprzed lat, osoby nie zorientowane w tematyce architektury i zasad projektowania budynków mogą nie wiedzieć, że wiele elementów ozdobnych ma poza tym jeszcze jakieś, ściśle już użytkowe funkcje. Doskonałym tego przykładem może być chociażby wykorzystanie gzymsów, które wielu z nas postrzega tylko i wyłącznie jako dekor. Gzymsy, zarówno te montowane na zwieńczeniach ścian zewnętrznych budynków, jak i pod oraz nad oknami nie tylko świetnie wyglądają i niewątpliwie podnoszą estetyczne walory danego budynku ? pełnią oprócz tego również rolę swego rodzaju ochrony przed wilgocią ściekającą po elewacji. Podobnie używane były również różnego rodzaju wsporniki ? po pierwsze, traktowane były jako dekor, po drugie zaś przytrzymywały balkony czy listwy okienne, dziś jednak, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i materiałów, ich zastosowanie jest jedynie czysto dekoracyjne.

Tags: , , , , , , , , , , ,

This entry was posted on wtorek, 2 czerwca, 2015 at 11:00 am and is filed under Dekory. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.